جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی

موسسه سرزمین کاغذ و تا (روشنا اوریگامی)، نماینده انحصاری انجمن اوریگامی ژاپن در ایران، درنظر دارد با هدف  ایجاد انگیزه، کشف استعدادها  و گسترش شادی و حال خوب در بین عموم مردم برای سومین سال متوالی “جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های کاغذی ” را برگزار نماید. این جشنواره در دو بخش سازه های  بزرگ کاغذی و کلاه های کاغذی(اوریگامی) برگزار خواهد شد و  قوانین هر بخش در ادامه ذکر شده است. لذا از تمامی علاقمندان در سراسر کشور دعوت به عمل می آوریم تا در این جشنواره شرکت کنند.

برگزیده اهداف جشنواره  سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی

1- برگزاری بزرگترین دورهمی علاقمندان به اوریگامی

2- ایجاد فضایی به منظور گرد همایی فعالان اوریگامی از مبتدی ها تا متخصصین  

3- آشنایی عموم مردم با اوریگامی

4- ایجاد فرصتی برای افرادی که با تا زدن کاغذ بیگانه هستند

5- فراهم آوردن فرصتی جهت ساخت اشکال اوریگامی با کاغذ سایز بزرگ 

 

جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی در 2 بخش برگزاری می شود:

بخش اول: ساره بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی   

بخش دوم:کلاه های اوریگامی 

 

قوانین بخش سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی :

 1. شرکت کنندگان در این بخش از  جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی می بایست در روز و ساعت برگزاری جشنواره، در محل برگزاری حضور پیدا کنند و در مکان تعیین شده خود مستقر شوند. سپس با کاغذ های یک متر مربعی که در اختیار ایشان قرار داده می شود، حدود 3 ساعت فرصت دارند تا مدل مورد نظر خود را ساخته، تزیین کنند و برای ارائه در بخش مسابقه آماده شوند.
 2. شرکت کنندگان در بخش سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی هیچ محدودیتی در انتخاب شکل مورد نظر برای شرکت در بخش مسابقه را ندارند و میتوانند با توجه به توانایی های فردی و سلیقه هر شکلی را انتخاب کنند. شکل انتخابی شما لزوما نباید یک مدل پیچید و سخت باشد، حتی اشکال ساده ای مانند درنای کاغذی هم میتواند به عنوان شکل انتخابی شما باشد.
 3. شرکت کنندگان در بخش سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی  لزوما نباید متخصص و حرفه ای در اوریگامی باشند، کافی است آشنایی اولیه با اوریگامی را داشته باشند. در سال های گذشته شرکت کنندگانی در جشنواره حضور داشتند که تا به حال اوریگامی درست نکرده بودند. به این نکته توجه داشته باشید موضوع داوری و مسابقه تنها یک انگیزه و قدردانی از شرکت کنندگان در جشنواره است و قرار بر این نیست فضای رقابتی و استرس زا را در جشنواره برای شرکت کنندگان ایجاد کنیم.
 4. اشکال اوریگامی ساخته شده توسط شما از نظر زیبایی مدل، تمیزی و دقت در تا زدن و نحوه ی ارئه مورد داوری قرار خواهند گرفت، و موضوعات تخصصی مانند پیچیدگی طرح ها و نو آوری، مورد ارزیابی و سنجش قرار نخواهد گرفت
 5. به همراه داشتن هر گونه گوشی موبایل، تبلت، کتاب و جذوات در زمان برگزاری جشنواره کاملا آزاد بوده  و هیچ  گونه محدودیتی  در این خصوص وجود ندارد.
 6. شرکت کنندگان در بخش سازه های بزرگ کاغذی می توانند  شکل مورد نظر خود را با هر ابزاری که دوست داشته باشند تزیین‌ و رنگ آمیزی کنند. شرکت کنندگان میبایست تمام  ابزار مورد نظر جهت تزیین را  همراه  داشته باشند.
 7. کاغذی که در اختیار هر کدام از شرکت‌کنندگان قرار می گیرد کاغذی به طول و عرض یک متر خواهد بود و از لحاظ گرماژی حدود۸۰ تا ۸۵ گرم خواهد داشت.
 8. از شروط اصلی جهت شرکت در این بخش، بر سر داشتن یک کلاه و یا تاج کاغذی است، که میبایست با استفاده از تکنیک اوریگامی یا پیپرکرافت ساخته شده باشد و از زمان حضور در مکان برگزاری  سومین جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های کاغذی تا پایان زمان برگزاری بر سر داشته باشید. شما از همین الان فرصت دارید یک کلاه اوریگامی برای خود بسازید و با هر وسیله و روشی که دوست دارید تزیین کنید و در روز برگزاری جشنواره به همراه داشته باشید.
  1.  در صورت به همراه نداشتن کلاه، از حضور شما در جشنواره به عنوان شرکت کننده جلوگیری خواهد شد.
  2.  ضمنا کلاه شما بدون پرداخت هزینه و به صورت خودکار در بخش  کلاه های اوریگامی شرکت داده خواهد شد و مورد ارزیابی داوران قرار خواهد گرفت
  3.  آموزش تعدادی کلاه اوریگامی در روز های آینده از طریق شبکه های مجازی روشنا اوریگامی (اینستاگرام / تلگرام / وب سایت) در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
 9. شرکت کنندگان در جشنواره میتوانند به صورت تیم های 2 تا 3 نفره در جشنواره شرکت کنند، در این حالت یک نفر به عنوان سر گروه معرفی می شود. اعضای یک گروه میتوانند در تمام مراحل ساخت در کنار هم باشند و در ساخت شکل یا تزیین آن با توجه به توانایی های هم گروه کمک کنند. تمام اعضای یک تیم باید از طریق سرگروه تیم در جشنواره ثبت نام کنند. اعضای تیم میتوانند از تخفیف سرگروه هم استفاده کنند.
 10. همراهان شرکت کنندگان اجازه رفتن به مکان ساخت سازه شرکت کننده و کمک کردن به او را ندارند.
 11. عزیزانی که تمایل دارند به صورت گروهی و با اعضای خانواده یا دوستان صرفا برای لذت بردن از جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی شرکت کنند لطفا با دفتر روشنا تماس بگیرند
 12. خروج از مکان برگزاری جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی در زمان برگزاری، با هماهنگی مسئولین مربوطه و به صورت موقت بلامانع است.
 13. ظرفیت شرکت در بخش سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی  محدود بوده و اولویت با کسانی خواهد بود که زودتر ثبت نام کنند .

 

قوانین بخش کلاه های اوریگامی:

 1. شرکت کنندگان در این بخش از جشنواره سازه های بزرگ کاغذی و کلاه های اوریگامی تا زمان برگزاری جشنواره فرصت دارند یک کلاه کاغذی با تکنیک اوریگامی یا پیپرکرافت  بسازند و با سلیقه خود تزیین کنند و در روز برگزاری جشنواره در محل برگزاری جشنواره حاضر شوند.
 2. آموزش تعدادی کلاه اوریگامی  از طریق شبکه های مجازی روشنا اوریگامی (اینستاگرام / تلگرام / وب سایت) در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
 3. تمام کلاه های شرکت داده شده در این جشنواره توسط داورها از نظر جذابیت و خلاقیت در ساخت و تزیین مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
 4. مدت زمان حضور شما در مکان برگزاری جشنواره به عهده خود شما عزیزان است