معرفی روشنا اوریگامی 

روشنا اوریگامی متشکل از متخصصان و فعالان رشته اوریگامی با استعانت از خداوند متعال، فعالیت خود را به صورت تخصصی از پاییز سال 1387 به منظور ارتقاء سطح پویایی و باور توانمندی­های افراد جامعه، آغاز نموده و در راستای ترویج این هنر خلاق پا به عرصه تولید بسته­­های آموزشی و خلاقیت اوریگامی گذاشته‌ است. این گروه افتخار دارد خود را به عنوان اولین تولید کننده‌ی بسته ­های آموزشی و کاغذ مخصوص  اوریگامی در ایران معرفی کند.

روشنا اوریگامی با ارائه­ی مقالات در مجلات و کنفرانس­های معتبر علمی و همچنین با اشاعه هنر اوریگامی در مراکز آموزشی و علمی به فعالیت پرداخته و در پنج سال اخیر توانسته علاقمندان و متخصصان این علم– هنر  را در قالب تشکلی منسجم گرد هم آورد تا با استفاده از هم افزایی اعضا بتواند در مجامع جهانی نیز جایگاه خود را یافته و ایران را بعنوان مهد ایده پردازی و خلاقیت در علم و هنر باز هم به جهانیان ثابت نماید.

روشنا اوریگامی  از سال 1387 تاکنون توانسته حدود 900 هزار  نفر را به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کشور با  اوریگامی آشنا نماید. در این میان حدود  8000  نفر را به صورت تخصصی در قالب دانشجویان، اساتید، دانش آموزان و علاقمندان خاص این رشته آموزش دیده‌اند. لازم به توضیح است که در راستای رسیدن به این ارقام، برنامه و کارگاه‌های مختلفی را در مدارس و مراکز آموزشی در سطح کشور برگزار نموده‌است که در این میان دانشگاه‌هایی از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، دانشگاه تهران،دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز، دانشگاه کرج ، مدارس در مقاطع دبستان، متوسطه و پیش دانشگاهی، ارگانها و تشکل‌های مختلف میزبان این برنامه‌های آموزشی بوده‌اند.

روشنا اوریگامی  بعد از 6 سال فعالیت تخصصی خود در زمینه علم و هنر اوریگامی در سال 1393 موفق به دریافت مجوز موسسه از وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی با نام سرزمین کاغذو تا  و  آموزشگاه تخصصی اوریگامی با نام روشنا اوریگامی گردید.

از مهترین اهداف روشنا اوریگامی  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توجه به ارزشهای بصری و هنری و زیبایی شناسانه در تولید محصولات

  • بالا بردن کیفیت آموزش

  • شکوفایی و رشد خلاقیت

  • ترویج بازی گروهی

  • کاربردی نمودن ایده‌های علمی و هنری

  • استفاده بهینه از اوریگامی در تبلیغات، برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری و اجتماعی، صنعت، آموزش،،پزشکی و دیگر علوم

ماموریت روشنا اوریگامی 

روشنا اوریگامی  یک مجموعه فرهنگی و هنری  است که در نظر دارد از طریق ترویج هنر کهن اوریگامی – یک هنر قدیمی  ژاپنی و به معنای هنر و اندیشه تا کردن کاغذ- خلاقیت را در همه رده‌های سنی، بخصوص در رده سنی کودکان ترویج دهد.

محصولات و خدمات روشنا اوریگامی شامل بسته‌های خود آموز اوریگامی، کاغذهای تخصصی اوریگامی و خدمات فرهنگی از جمله برگزاری دوره‌ها، کارگاه‌ها و جشنواره‌های اوریگامی در سطح عمومی و تخصصی می‌باشد.

در روشنا اوریگامی  سعی بر آن داریم  تا با به کارگیری قابلیت‌های بالقوه و بالفعل این هنر و به تعبیری مناسب‌تر علم اوریگامی، با استفاده از مفاهیمی از جمله  علوم ریاضی و مهندسی و روانشناسی باب تازه‌ای در آموزش ایجاد نموده و کاربردهای این رشته را در زمینه‌های گوناگون ارائه نماید. همه اعضای روشنا اوریگامی  نسبت به محصولات و فعالیت‌های خود احساس مسئولیت و تعلق داشته و با توجه به وظیفه خود نسبت به نسل‌های آینده سعی در ابداع روش های بکارگیری اوریگامی در علوم مختلف دارند.

وجود خلا در بازی‌های فکری از نظر کیفیت و کمیت و همچنین عدم حمایت از این بازی‌ها از طرف خریداران و توزیع کنندگان ما را بر این فکر داشت که  اوریگامی را بعنوان یک بازی خلاق معرفی نماییم که در آن کل یک خانواده، به جای  کودک خانواده مخاطب  قرار گیرد و همه اعضای خانواده را درکنار هم گرد آورد .همانطور که در عمل نیز ما را گرد هم آورده است.

هدف روشنا اوریگامی  تولید محصولاتی در خور و شایسته‌ی همه خانواده‎‌ها در ایران و سراسر جهان است . ما می دانیم  که روشنا اوریگامی با لبخند کودکان و رضایت‌مندی مشتریان خود به زندگی ادامه می دهد، بنابراین بهبود مستمر در محصولات را وظیفه خود می دانیم. گروه‌های طراحی، تحقیق و توسعه، بازاریابی و تولید همواره سعی در بروز رسانی فرایند تولید محصولات آموزشی و خدمات فرهنگی گروه دارند.

روشنا اوریگامی  علاوه برفروش محصولات در داخل کشور در زمینه صادرات آنها و تبادل فرهنگی با کشورهای خارجی نیز فعال بوده و سعی در گشایش راههای جدیدی برای توسعه صادرات دارد.

روشنا اوریگامی  همواره درصدد داشتن رابطه برنده برنده با گروه ذینفعان(مشتریان –کارکنان (داخلی و خارجی)– و جوامعی که درآنها به فعالیت می‌پردازیم) می‌باشد. برای ما روشنا یک ماهیت جاندار است که گاهی از ما پیشی گرفته و جلوتر از خود ما حرکت می کند .

شعار همواره اینست که ما یک گروهیم‌، ما همواره اعضای گروه را به ارئه ایده‌های خود تشویق نموده و آنها را در پرورش و اجرای آنها در صورت عملی بودن یاری می‌رسانیم. آموزش به اعضا، برگزاری جلسات گروهی، تصویب و اجرا و بروز رسانی نظام انگیزش ازجمله کارهایی است که برای اعضای گروه در نظر گرفته‌ایم.